Ida Paulina
Ett mycket ovanligt förnamn.
Här har vi samlat information om namnet Ida Paulina. Du kan se hur många personer i Sverige som bär namnet som förnamn och tilltalsnamn, medelåldern på dessa, hur populärt det är att ge till sitt nyfödda barn, vad namnet betyder samt dess ursprung.
Vad betyder Ida Paulina?
Vi känner tyvärr inte till betydelsen av namnet Ida Paulina.
Vet du vad Ida Paulina betyder? I så fall får du gärna föreslå en ny betydelse.
Dubbelnamn
Ida Paulina är ett dubbelnamn som består av namnen Ida och Paulina.
Hur många heter Ida Paulina i Sverige?
2 kvinnor heter Ida Paulina i förnamn. Av dessa har 2 Ida Paulina som tilltalsnamn.
Ingen eller högst en man heter Ida Paulina i förnamn.
100% av alla som heter Ida Paulina i förnamn är kvinnor.
Källa: SCB (Antal personer med namnet 2022-12-31)
Hur många nyfödda barn får namnet Ida Paulina?
2022 föddes 0 (eller 1) barn som fick tilltalsnamnet Ida Paulina.
Diagrammet ovan visar antal nyfödda barn som har fått tilltalsnamnet Ida Paulina uppdelat per år och kön. De år som endast en flicka/pojke fått namnet visas som noll i diagrammet då det i datan från SCB är satt till just noll. Källa: SCB.
Historierna bakom namnet Ida Paulina
Vi känner tyvärr inte till någon historia bakom namnet Ida Paulina än.
Heter du Ida Paulina eller har du gett namnet till ditt barn? Dela gärna med dig av historien bakom i så fall. Du kan även läsa fler historier bakom andra namn.
Kända personer som heter Ida Paulina
Vet du någon känd person som heter Ida Paulina? I så fall får du gärna föreslå en ny känd person.
Namn som liknar Ida Paulina
Gillar du namnet Ida Paulina och vill hitta andra namn med liknande stavning? Då kanske något av dessa namn kan vara intressant.
- 1Ida53 542 st
- 2Ida Britta0 - 1 st
- 3Ida Filippa2 st
- 4Ida Johanna3 st
- 5Ida Josefina2 st
- 6Ida Kajsa2 st
- 7Ida Linn2 st
- 8Ida Madeleine2 st
Listan fortsätter nedanför annonsen.
Syskonnamn till Ida Paulina
Letar du efter namn som passar bra ihop med Ida Paulina? Då kan du använda dig av vår generator för syskonnamn som ger dig förslag på möjliga namn.
Hitta fler namn
Testa gärna någon av dessa sätt för att hitta fler fina och vackra namn.
Föreslå ändringar
Vet du vad Ida Paulina betyder eller känner du till några kändra personer som bär namnet? I så fall får du gärna föreslå en ny betydelse eller känd person.
Bild / infographic
Du får gärna dela denna bild i sociala medier eller på din blogg. Länka gärna tillbaka till denna sida.
Hur många heter Ida Paulina i våra grannländer?
Se hur många i Danmark som heter Ida Paulina
Se hur många i Norge som heter Ida Paulina